Klimatizace do pasivní stavby nepatří

Právě jsem si dočet článek, ve kterém se píše, že Američané dostali důrazné doporučení nedobíjet elektromobily, hrozil totiž kolaps sítě a Němci chtějí lidem nabíjení elektromobilů vypínat na dálku. Tyto omezující jsou důsledkem vysokých teplot, která v USA panují a které atakují větší než 40°C teploty. 
Klimatizace a ledničky jedou na plné koule a hrozí kolaps celé el. sítě. Americký energ. úřad vydal tzv. Flex Alert, tedy důrazné doporučení nepoužívat nadmíru elektrickou energii ze sítě. Jako dokonce tak extrémní doporučení, aby lidi nedobíjeli mobilní telefony. Předchází se tím tzv. Blackoutu. 


V článku se zmiňují klimatizace a tak jsem se zamyslel i nad tím, proč mě zastánci dřevostaveb neustále haní, že jim říkám, že jsou debilové a kreténi, co neumí počítat. Dřevostavba neumí akumulovat teplo a tím pádem ani chlad. 


V USA je klimatizace díky nadmíru realizovaným používaným dřevostavbám zcela běžnou součástí domu. Nejsou to řízené jednotky rekuperací, ale levné klimatizace. Akumulační schopnost dřevostaveb je mizerná. Vše lze vyřešit pořádným zaizolováním domu, jeho správnou orientací a počtem oken, případně použitím vnějšího zastínení. Tam kde se majitelé staveb na místo těchto pasivních prvků otočí na klimatizace, protože se domnívají, že to je levnější a efektivnější je nutné upozornit na další fakta.


Masáž dodavatelů dřevostaveb a klimatizací je úžasné sledovat. Při nesprávném používání klimatizace mohou způsobit zdravotní problémy, které se nejčastěji projevují únavou, infekcí dýchacích cest, bolestmi hlavy a zad nebo pálením očí. 

Ve čtvrtek jsem seděl ve stínu stromu a čekal, než otevřou restauraci. Na vedlejší stavbě bylo zavěšeno 6 venkovních jednotek klimatizace. Říkal jsem si, je to normální toto? Defacto z nich to horko sálalo a tak příjmený stín javoru nebyl tak fajn, jaký by mohl být, kdyby tam nebyly ty kraksny, které ohřívají naši planetu. Pak se na LinkedIn dívám na dementy z Jihlavy, kteří se chlubí jak velké (1mld) postavili obchodní středisko, kde ty šílené rozpálené plochy střech a parkovišť neskýtají žádnou úlevu a ochranu před sluncem. Obchodní středisko má na střeše desítky venkovních jednotek klimatizací. Opravdu se sami dostaneme do pekla, dokud nezměníme svoje vlastní přemýšlení. 
Stavbu ochlazujte pasivně, konstrukcemi, orientací, zelení, stíněním a neohrožujte svoje vlastní zdraví a planetu vaší leností. Lépe na tom přeci logicky ve vedrech při blackoutu budou lidi co nemají klimatizaci a mysleli jinak - chytře. A pokud si myslíte, že se Vás to netýká, tak se mýlíte. Stejně jako se mýlili majitelé domů v Kanadě, kteří se musí nyní chladit v narychlo zřízených centrech.Ohřívání dřevostavby nebo jakékoli jiné stavby krom samotné konstrukce značně ovlivní také umístění domu na pozemek vůči světovým stranám. Stromy na pozemku, typ střešní krytiny apod. Pomoci si lze vhodným přesahem střechy. Ten zajistí, že v těch největších vedrech bude střecha stínit okna. Bez venkovního stínění ani ránu, protože odrazí sluneční paprsky ještě předtím, než stihnou dopadnout do okna a ohřát sklo. 


Stále klientům tvrdím, že je zbytečné se trápit systémem vytápění, je nutné změnit myšlení a zamyslet se spíše nad tím, jak budovu chladit a to především pasivně. 


Pan David Mencl, majitel firmy Ekonomické stavby to na svém blogu vystihl zcela výztižně. Je až zajímavé, jak se naše názory shodují nejen v tomto tématu. Stejný názor máme na dřevostavby a ochlazované stropy. Proč? Protože jsme už dost zkušení na to, nepodlehnout marketingu a hloupým kecům. 


Takže aniž bych se vypisoval, převezmu celý obsah: 

https://davidmencl.cz/klimatizace-moderniho-domu-nepatri/


Abychom se v novém domě cítili dobře, potřebujeme mimo jiné zabránit nežádoucímu proudění vzduchu. Průvanu, jak říkala moje babička. Moderní domy dnes již s nepříjemným prouděním vzduchu problémy nemají. Až do momentu, kdy nainstalujeme klimatizaci. Pak BUM a proudění je brutální a navíc studeným vzduchem. Komfort domu naprosto pošlapán.


Moderní dům dokáže být zdravý. Řada materiálů dokáže vyrovnávat vzdušnou vlhkost a udržovat zdravé čisté klima, které podporuje celkové zdraví rodiny. Až do momentu, kdy je nutné namontovat klimatizaci. BUM. Okamžitě máte ve svém domě prvek zdraví naprosto neprospívající. Je jen málo tak špatných technologií pro zdraví člověka, jako je suchý ledový vzduch klimatizace.


Klimatizace je obrovskou zátěží hygienickou. Moře špíny, kondenzátu, roztočů a škodlivých bakterií. Klimatizaci je nutné každé dva měsíce čistit. To je však nákladné, takže 96% klimatizačních jednotek není řádně čištěných a stávají se tak obrovskou hygienickou bombou, která zdraví neprospívá ale doslova ohrožuje.


No pak ta spotřeba. Je to takový paradox. Všichni chceme mít co nejvíce úsporné domy. Nízkoenergetické či dokonce pasivní. Dům s co nejnižšími provozními náklady. A pak BUM do takového úsporného domu namontujeme klimatizaci. Tedy zařízení s velkou spotřebou elektrické energie a velkými náklady na provoz.


Klimatizace v nízkoenergetickém domu je stejně pitomá myšlenka jako koupit super úsporné auto se spotřebou 3 litry a pak za tímto stále vozit karavan.


Jde to i bez klimatizace. Postavit v Česku v létě příjemný dům je celkem snadné. Ohlídat musíte jen dva parametry. Vybrat materiály s dobrým fázovým posunem tepla a dobře ochránit okna.


Každý materiál má jinou délku, po kterou dokáže bránit teplu. Tento parametr se jmenuje fázový posun. Ochrana před přehřátím funguje jinak nežli ochrana před únikem tepla. Proto materiál, který skvěle v zimě izoluje může být snadno v létě naprosto špatný. Pro dobrý komfort hledáme materiál stěny a střech takový, který dokáže odolávat slunečním paprskům od 10:00 dopoledne do 19:00 večer. Pokud materiál odolá těchto 9 hodin, naprostá většina nocí přinese mírné ochlazení a cyklus může začít znovu. Dobrý materiál Vašeho domu nedovolí dům prohřát stěnou.


Špatný fázový posun tepla je také důvod, proč v létě nefungují dřevostavby. Dřevostavba ( deska, vata, deska ) umí skvěle v zimě izolovat teplo uvnitř domu. Neumí však zabránit přehřívání stěn v létě. Pro dřevostavby je klimatizace bohužel nutným zlem. U dřevostaveb je klimatizace úkrok vynucený technologií. U zděného domu však tuto chybu opakovat nemusíte, pokud ohlídáte druhý parametr – zastínění oken.


Nic Vám nepomůže dobrý materiál stěn, pokud necháte prostor přehřát v létě okny. Pro většinu dní stačí i vnitřní žaluzie. Pokud však zvolíte žaluzii či roletu venkovní máte vyhráno. Nezapomeňte na střešní okna. Je šťastný dům, který střešní okna nepotřebuje. Pokud střešní okno být musí, je zcela nezbytné vyřešit s tímto o zastínění ideálně venkovní roletou. Nezastíněné střešní okno přinese v letní den do domu enormní množství tepla.


A když zvolíte nějakou jednoduchou inteligenci za pár korun, dům se bude umět před sluncem v létě chránit sám.


Kdo můžete, stavte zdravý dům bez klimatizace


Kdo máte možnost postavte dobrý dům, který klimatizaci nebude potřebovat. Postavit takový dům je v Česku snadné. Komu z Vás se již nepoštěstilo a máte dům trpící v létě přehříváním, přemýšlejte místo klimatizace zvolit ochlazované stropy. 


Ochlazované stropy Vás neochrání před spotřebou energie, leč zbaví Vás protivného proudění vzruchu a hygienických rizik. 


Vdyť chlazení budovy lze technologicky vyřešit poměrně snadno a není třeba větráků v každé místnosti a řešit výměnu chladiva, kurvítka, průvan, hluk, alergie a odvody kondenzátů. Musel jsem se smát stavebníkovi v poslední realizované dřevostavbě s černou střechou samozřejmě, že do tak prťavých místností se snaží narvat klimatizace. Proč? Nechce se mu přemýšlet.