Kde sehnat stavebního dozora?


Strašně by mě zajímaly příběhy lidí, kteří stavěli s/bez stavebního dozoru. Setkávám se totiž v poslední době s tragickými ukázkami v obou stavech. Tyto příběhy se mi v hlavě pak kumulují a výsledkem jsou tyto moje filosofické úvahy a neukojitelné potřeby se někde vykecat. Ještě štěstí, že mám blog, který mi můj psychiatr poradil jako prevenci před průstřelem hlavy.

Možná každý stavebník, který měl/má/bude mít rozum v hlavě/hrsti se při rozhodování o tom jestli TDi ano/ne setkal s tím, jak jej najít a jak jej získat. Pak se musel ještě vypořádat se spoustou dalších aspektů rozhodování v nepřirozeném výběru (sympatie, cena, reference, přístupnost, přijetí/odmítnutí, komunikace...). 


I v tomto oboru je konkurence a netvrdím, že malá a zdravá/dravá


Jenže není zase tak velká, aby stavebníci měli ulehčený život, stejně jako mají při výběru zdroje informací. Pozoruji, že stejně jak se mladí "inžové" nehrnou do stavebnictví, tak se nehrnou do této specifické činnosti. 


Starší pánové dozoři se zkušenostmi a autoritou starých kmetů odcházejí do důchodů, nebo již nedokáží reflektovat přicházející novinky a změny ve stavebnictví. Zejména pak nástup elektronizace a způsob komunikace dravých mladých klientů, kteří se snaží si udržet zdravý rozum sledováním návodů na Youtube


V minulém roce jsem se pokoušel přesvědčit zhruba 10 lidí, aby do toho co dělám já, šli hlava nehlava a stali se mi konkurencí. 


Co jim bránilo? Strach! 


Strach z odpovědnosti, strach z podnikání, strach z jiného života, strach z nedostatku zakázek. Všech těchto strachů se lze zbavit kupodivu správnou literaturou. Jenže donuťte dnes lidi číst. Výmluvy na čas jsou irelevantní. 


TDi nemůže dělat každý, odbornost je sice důležitá, ale je jen součástí širších "knowledges". Když mezi ně zařadím zkušenosti ze staveb, práva, psychologie, ekonomie tak musím přihodit i schopnost se vyznat v metodice rozpočtování staveb. 


Takové ty lidské schopnosti dané vychováním, jako jsou morálka, čest, slušnost, výmluvnost, autorita, schopnost získat důvěru se už těžce nabývají. 


Viděl jsem hodně staveb, kde nepřítomnost stavebního dozoru přinesla pro klienty utrpení v nákladech, utrpení v kvalitě. Viděl jsem hodně staveb, kde přítomnost stavebního dozoru, který sice mohl být odborníkem na slovo vzatým znamenal pro klienty jen další zbytečný náklad na realizaci. 


Jak získat kontakt na stavebního dozora, který na mojí stavbu nebude dojíždět 100km, tedy někoho v normálním dojezdovém okruhu? Pozor, jedná se jen o návod typu "Kde" nikoli však "Jak". 


Projektanti

Od nich může přijít nabídka na stavební dozor přímo, nebo opět seznam doporučení. Tento seznam doporučených dozorů je rozhodně korektnější, než seznam od stavební firmy, který rozebírám níže. Projektanti jako stavební dozoři? No já se na to stále dívám skrze prsty. Má to své výhody pro klienty. Mohou mu o hlavu omlátit v průběhu ty jeho chyby z projektu a vícepráce. Stejně tak mu mohou omlátit úplně jinou celkovou cenu stavby. 


Toto vše uvedené je právě důvod, proč se mnozí projektanti na dozorování svých staveb netváří příliš přívětivě a vymlouvají se na nedostatek času. Z pohledu stavaře jsou však projektanti, kteří si občas dozor udělají jako vedlejší činnost přínosem pro celé stavebnictví. Nejsou odtrženi od reality a získávají na stavby jiný pohled, ne jen od počítače. 


Je však nutné odlišit pojem autorský vs. stavební/technický dozor. Nejedná se o stejnou činnost. 


Katalogy

Někdo využije katalogy typu zlatestranky.cz, firmy.cz a někdo zvládne vyhledávání na seznam.cz nebo nedej Bože na Google.com. 


Poptávkomaty

Mezi pochybné metody vyhledávání jsou pak tzv. B2B portály (nejremeslnici.cz, epoptavky.cz, aaapoptavky.cz apod.) , kde se kumulují paběrky, tedy ti co zbyly. To se týká jak dozorů tak stavebních firem. Dobrá stavební firma tam nevleze a dobrý stavební dozor tam ani není. 


Stavební úřad

Nebudete tomu věřit, ale občas se tam najde uvědomělý úředník, který disponuje krom vlastní nevrlosti a přednasraností i informacemi, takže si občas může vzpomenout na nějakého otravu, který ho buď sral na kolaudaci, dotazy do datové schránky úřadu nebo informacemi o průběhu výstavby. 


Stavební dozor

Jakože-cože? Kdybych měl konkurenci, tak bych klientům opravdu rád předal jejich seznam, když je odmítnu například z kapacitních důvodů. Nebojte se tedy i v tomto případě zeptat. Jediné co můžete získat je třeba i dobrý kontakt, někdy.  


Kamarádi

Další metodou je doporučovací metoda. Pomou jak ti dávno zapomenutí na sociálních sítích, tak sousedi, kteří například staví, nebo nedávno stavěli. Projít se po městě-vesnici a podívat se na rozestavěné domy a otevřít línou hubu, také není od věci.


Stavební firma

Dokonce i stavební firma vám může doporučit, nebo rovnou předat seznam stavebních dozorů. Doporučení je dobrá věc, ikdyž kolem něho je nutné také chodit opatrně. 


Stavební firma se na stavbách setkává, zvláště pokud je na trhu nějakou dobu s celou řádkou individuií v podobě "nás" dozorů. 


Stavební firmy mají zkušenosti a vy se na ně obracíte, abyste jim mohli svěřit životní úspory a svoji získanou hypotéku. 


Mají i seznam dozorů, kteří jim šlapali na paty, které se jim podařilo uplatit, se kterými se zapotili, kteří pro klienty byly přínosem či utrpením. Mají seznam dozorů, kteří ještě jsou a už nejsou. 


Ví, kteří jsou i přínosem pro jejich vlastní práci, neboť stavba je vdy týmová práce, nikoli boj o největšího čuráka a je jedno jestli to je stavbyvedoucí/dozor/klient


Přesto opatrně. I na tato doporučení se dívejte z patra. Při výběru kombinujte svoje informace a zájmy. 


Korektní stavební firma Vás pro stavební dozor pošle sama. Proč? Nikdy pro ní nebudete dostatečný partner, který si dokáže prohrábnout a přehodit koule a přistupovat ke sporům pragmaticky s čistou hlavou a s patřičným vzděláním a odborností. 


Podvodníci a zmrdi z řad stavebních firem co vás ojebou hned ze startu vám budou vždy tvrdit, že stavební dozor není třeba. Těm, kteří na to slyší, přeji hezký zbytek dne. 


No a posledním typem poradců jsou stavební dozoři navázání na stavební firmu. Jak to logicky odůvodnit tento střet zájmu? 


Opakovaně tvrdím, aby si lidi dali pozor před stavebními firmami, kteří tvrdí, že mají svůj stavební dozor. Ještě mi není jasné, že se v 21.století najdou hlupáci, kteří na to skočí. Ale opravdu, žijí mezi námi a setkáváme se s nimi, jsou to bubáci, jedni i ti druzí. Ti co to tvrdí a ti co to uznávají. Je to past. 


Závěrem

Stavební dozor je bariéra a ochrana před zbytečnými spory. Někdy bohužel musí hájit stavební firmu, bohužel. Selháním stavebního dozora je pak přítomnost advokátů-pijavic-zmrdů-advokátů-šmejdů (vzpoměl jsem pisavice?) na stavbě. 


Můj stavební dozor na mé stavbě mi byl k ničemu. Byl za to, co nedělal drahý a ponaučením pro to, jak se to dělat nemá. Stavba dopadla tragicky pro tři stavební firmy, neboť jsem je poslal do insolvence a stavbu dokončil svépomocí. Tehdy jsem už ve stavební firmě rostl, rostl. 


Z mého tehdejšího TDi je dnes brouk pytlík.