Kolik stojí stavební dozor?

Nemohl jsem včera usnout, neboť jsem měl večerní jednání, které mělo směřovat k rozhodnutí o významné dlouholeté spolupráci. 
Tak jsem sledováním vtipných stínů na stropě opět řešil myšlenky kolem ceny za službu TDI. Po článku "jak vůbec TDi najít a jak ho vůbec hledattotiž klienty nejvíc zajímá jeho faktická cena. 


Mezi myšlenky mi skočili zkušenosti s advokáty, někdy je uštěpačně nazvu pijavice, ale v dobrém. Než se vůbec dostanu k tomu, kolik a proč tolik stojí stavební dozor, poskládejte si následující otázky v hlavě. 


Advokáti


Když je potřebujeme, tak si neověřujeme jejich reference. Ty špatné končí v kriminálech v beznaději a zoufalství. To ale nechceme vidět. Určitě nepůjdeme za advokátem s bilancí 95% klientů za katrem. 


Proto advokáti nemají nikde žádné významné možnosti jak jim udělit "virtuální políček", hvězdičku, srdíčko. Beztak by vás za kritiku za vaše peníze žalovali, oni si vždy něco najdou. 


Dokážete si představit ty vzkazy od jeho klientů, co byli prohraným sporem ukřivděni? 


Nicméně, nepřipadá vám vůbec divné, že čím je advokát zkušenější a lepší, tím je jeho cena vyšší. 


Někdo má rád Brabce, někdo Sokola. Ale i "Sokol, strážce noci" a všech podvodníků princ a ochránce, není všemocný. 


P.s.: Kdo si vzpomene na seriál "Sokol, strážce noci" ?

 
Nepřipadá nám divné, že za hodinu vykecávání s ním zaplatíme 3000 Kč, ne-li více. 


Nepřipadá nám divné, že mu musíme platit i za prohraný soud. No prostě peníze nám nevrátí a slevu neposkytne. 


Nepřipadá nám divné, že se advokátovi nic nestane, když vám prohraje spor. On nic platit nebude.  


Nese za prohraný spor nějakou odpovědnost? Nenese. Kolik peněz do něho vložíte? Dostanete 50% zpět, když prohraje? Nikoli, jen úsměv, fakturu. Ti movitější taky vizitku na "někdy příště". 


Advokát je "pojistka a naděje". Bývalý student práv v novém saku s vyleštěnými boty. Majitel nových golfových holí a permanentky v klubu, kam jezdí každý týden  ve svém bílém BMW WS2000. Dělám si srandu. I mezi advokáty jsou looseři. 


Advokát je vaše potřeba mít někoho na své straně, někoho kdo vás bude zastupovat před něčím, čemu nerozumíte a co je větší než vy - vaše hloupost. 


Ikdyž mlčí, jeho taxametr běží jak o život. Ložiska se zahřívají pod náporem myšlenkových pochodů. Taxametr běží stále, dokonce i v kanceláři, když leží na koženém gauči sešitého ze stovek býčích pytlíků přičemž studuje váš spis a potutelně se usmívá, na jakého blba zase narazil. Když uléhá do postele a přemýšlí nad tím, jak z vás dostat přiznání, aby to bylo zase bez práce. 


Platíte jak mourovatí a rádi. Platíte za to, že se vám někdo věnuje, že na vás někdo myslí. 


Žijete v domnění, že zastupuje vaše zájmy a cíle. Platíte mu za jeho kdysi studium, jeho kancelář, stohy papírů, sešívačku, ale především za jeho know how. Platíte mu za jeho práci, život a cíle. 


Když si myslíte, že advokáta nepotřebujete, tak když nejde o vraždu, nikdo vám ho nutit nebude. Ale půjdete k soudu bez něho? 


Advokáti na stavbě jsou asi to poslední, co všichni chtějí. Nechce to investor, nechce to stavební firma a dozor už vůbec ne. 


Narozdíl od těch dvou nemá čas na chujoviny. Přesto se mnozí chovají tak, jako by advokát byla životní potřeba, aspoň jednou říci to kouzelné zaklínadlo: 


"Kontaktuje se s vámi můj-můj advokát. Já zde odhazuji své boa a nadále jste mimo můj zorný úhel, pane." 


Jeden majitel nejmenované stavební firmy strašně rád říkal: "Předám to advokátnímu oddělení své firmy..." no úžasný korunovaný. 


Zvláště, když jsem věděl, že advokát je koncipient bez praxe. Jenže klient se zalekl a začal se stahovat do sebe, tedy než jsem mu tyto výroky vyvrátil. 


Stavební dozor si má hledět své práce, jenže on je v tom sporu věřte nevěřte klíčovým človíčkem. To ikdyž ho platí klient, nemusí být vždy na jeho straně. 


Pro stavební firmu totiž nejste partner. Pokud si myslíte, že ano, dobře vám tak. Dozor je zprostředkovatel, tlumič emocí, nadějí a mediátor snů a mylných představ. Ale jsou mezi námi i tací, kteří umí mazat med kolem mastné huby. 


Stavební dozor 


Taky chodil do školy. Nikomu ze zadku opravdu nevypadl. Taky si budoval nějakou svou živnost svými zkušenostmi a chybami. Drahými chybami. Také má své know how, které nosí ve své jediné hlavě. Také má své kouzlo osobnosti, ego, ješitnost a drobné charakterové vady. 


Ale co má dozor proti advokátovi navíc? Profesní odpovědnost. Když vám spadne střecha, tak si kriminálka pozve na kafíčko stavební dozor a projektanta. 


Stavební dozor, ale musí vědět, že v projektu je něco špatně. Musí předpokládat, musí oponovat, musí klientovi navrhovat opatření, které není v projektu a tím, že něco převezme od zhotovitele potvrzuje, že to je v pořádku. 


Stavební dozor je odborník a školy je věřte nevěřte nechrlí. Není v nich taková konkurence jako v těch hromadách advokátů co krouží jako supi kolem každého průseru, který dokáží nafouknout ad absurdum. 


Vám nepřipadá divné, že fotbalisti s mozkem slepice mají desetimilionové příjmy. Mně jo. Vám nepřipadá divné, že v kavárně dáte za řídké espresso 100Kč a doma vás stojí 5 Kč. Mně ne. 


V čem je problém pochopit, že stavební dozor aplikuje svoje široké znalosti a předává na stavbu někdy obsáhlé know-how? 


V čem je těžké pochopit, že správný dozor nebere provize od nikoho a za nic? Že jediný kdo mu platí je klient. 


Stejně jako advokát, je TDi pojistka, je to naděje v dobrý výsledek. Ale pro stavebníky mnohem více. 


Díky jeho know how, které si zaplatíte a jeho zkušenostem, tvrdé práci nebudou žádní Sokolíci s červeným diplomem a golfovými holemi posílat fakturu za konzultace nad průserem, který nemusel nastat. 


Dozor dává v oprátku svoji odpovědnost. Taky se může při práci pro vás dostat na gauč, ale taky do kriminálu, což se advokátovi nikdy nepřihodí - on lhát může. Dozor může přijít o vše, o celý svůj majetek, život, sny.  


Dozor leze na lešení, může za kontrolu vašich křivých okapů zemřít. Uvědomujete si co všechno u dozora platíte? 


Advokát spadne leda tak ze židle, až se bude smát vašemu případu. 


Pokud nemůžete nikde udělit svému dozorovi recenzi za jeho služby tak se zeptejte sami sebe proč? Je to celkem logické. Nelze to svádět na internetovou retardaci. 


Je to z toho důvodu, že nechce nikomu umožnit říci, v čem je dobrý, kde má rezervy a v čem totálně vyhořel.  Dejte obočí nahoru nad službami bez možnosti jim udělit zpětnou vazbu. 


Poptávka a nabídka


Jistá skupina "lidí" tvrdí, že kapitalismus je kořen všeho zla a zkaženosti na světě. 


Někdo tvrdí, že to je ekonomický systém, ve kterém si můžete koupit cokoli potřebujete, pokud máte dost peněz. 


Kdo chodil do školy déle než 9.let, tak se možná časem dostal i k ekonomii. Poptávka a nabídka, taková tlustá dlouhá čára dvou pojmů, která prochází celým oborem a občas si odskočí i jinam. 


Určují cenu produktu, služby. I cenu služby TDi  určuje poptávka a nabídka konkurence. I cenu služby TDi určují jeho schopnosti a trh. 


Když si myslíte, že dozora na své stavbě nepotřebujete, tak když nejde o veřejné peníze, nikdo vám ho nutit nebude. Ale řešte si pak ty problémy sami. Je to už jen vaše odpovědnost za vaše svobodné rozhodnutí. 


Stanovení ceny


Jsou dvě základní metody, které lze v rámci služby při určení ceny použít. Hodinová sazba a paušální sazba. Obě metody mají své příznivce a odpůrce. Já se po vlastních zkušenostech přiklonil k jejich citlivé kombinaci. 


Vycházím však z paušální částky v měsíčních pravidelných platbách, jejíž procentuální výše určuje celková cena stavby a samotný čas realizace. 


Do vzorce pak vstupují další proměnné, které zvyšují nebo snižují výslednou cenu za službu. 


Kupodivu do něho v posledním roce vstoupila nová proměnná a tím je převis poptávek a aktuální obsazenost. 


Je samozřejmé a ekonomicky obhajitelné, že se zvyšujícícm se objemem poptávky u služby, která má svůj limit roste cena a naopak. 


Výborný dozor o ceně své služby nediskutuje, ví jakou má on i jeho práce cenu. 


Jen ti málo úspěšní musí mít ve vzorci proměnnou, která říká, že když nevezmu tuto zakázku pod cenou, tak končím. 


Ale co, nejlepší jsou příhody z natáčení, že? Tak jednu vám pustím. 


RD Vinařického - klient advokát. Tento mě oslovil, až když byla hrubá stavba hotová. Nevěděl co dál. Dozorovi dával 2000 Kč měsíčně v rámci jeho hodinové sazby a ten se v polovině stavby rozhodl s tím seknout a jít se nechat zaměstnat. Svět přišel o krásnou exemplární ukázku člověka, co si neváží své práce a zkušeností. No v jeho případě nezkušeností. 


Dva měsíce jsem řešil opravu všech možných odstranitelných vad. Klienta stály asi 400tisíc. To že to byla stavba realizována svépomocí, tedy sbírkou všech individuí v ulici a nekoordinovanými subdodávkami bez odborného dohledu je vedlejší. 


Některé vady prostě odstranit nešly a s domem budou po celý jeho život. 


Klient se trošku na ceně za můj dozor ošíval, byl osminásobek a on byl zvyklý na něco jiného. Naštěstí na každém KD zmiňoval, že udělejme tlustou čáru za minulostí a hledejme řešení. 


Můj tedy bývalý "kolega" bez zkušeností na stavbě zanechal v polovině klienta v nedokončeném domě plného chyb. Ani jeden z nich si nevážil toho druhého. Advokát nechápal cenu lidské práce, aby ne při jeho sazbě 2000 Kč na hodinu  a dozor pracoval na složité stavbě s dementama co mu delegoval absolutně neznalý majitel - takže vyhořel, odešel. 


Těch příhod je samozřejmě více, proto si mohu dovolit v úterý ráno psát článek, který možná někoho trkne do dubové hlavy. 


Dozor chrání vaše peníze, dozor chrání vaší stavbu a dozor vás chrání, abyste neseděli v kanceláři advokáta. Dozor musí mít know how takové, že se na něj musíte spolehnout. Co neví, musí nastudovat. 


A víte, že cenu stavebního dozoru určujete taky vy? Opravdu a to minimálně v mém případě. 


Já mám mezi proměnnými ve vzorci, který už je koukám dlouhý i příplatek za sympatii. Prostě nechovejte se nikdy na jednání, jakobyste sežrali šalamounovo hovno. Blbci si prostě připlácí.