Dřevostavby: Jako podvod na lidi

Pro některé fušery ve stavebnictví je radostnou novinou, že jsem ukončil činnost stavebního dozoru.....dřevostaveb. 


Proč čtete tento článek? Pravděpodobně jsem Vám poslal odkaz, protože jsem Vás v mailu ze soucitu odmítl. Nebojte, nejste sám, je Vás nepočítaně. Upřímně nespolupracuji s hlupáky a Vás mám za jednoho z těch větších. Sorry jako. 


Možná Vám křivdím, ale to je jedno, protože stejně po přečtení tohoto odstavce dál číst nebudete, ale měl byste. Proč byste měl číst článek od někoho, kdo si myslí, že jste nedokončil řádně ani základní školu, že? Ten člověk, co to píše musí být pošahaný. Nejsem. Jen nemám potřebu Vám lhát a tahat z Vás peníze. Si určitě říkáte, co je to za odborníka, který si dovolí psát takové hlouposti. Vždyť by měl přijít s jasnými důkazy svého tvrzení.


Víte ony jsou důkazy všude kolem Vás, jenže Vy máte nasazeny růžové brýle, takže potřebujete nejdřív tečku mezi oči, tedy nejlépe přes hubu, abyste se probudil. Jakékoli důkazy byste stejně neviděl. Zadarmo poskytnu jedině průplesk. 


Takže, vrátím se na začátek. Již nedozoruji dřevostavby, především rámové dřevostavby? Jedná se o nejčastější konstrukční systém výstavby dřevostaveb v Česku. 
Ta se ještě dá rozdělit na dvě možné varianty. Ve variantě realizace na staveništi, kdy nepotřebujete výrobní závod pro kompletaci jednotlivých panelů a je tedy snáze realizovatelný i menšími regionálními firmami. Staveništní výstavba je velice náročná na přesnost provedení a vyžaduje zkušené řemeslníky a musím říci, že jich v čase ubývá a u zbylých ceny rostou a rostou.  


Druhou variantou je už méně flexibilní výroba v nějaké hale, kde jsou sestavovány panely, nebo na staveništi, kam je navezen materiál a je přímo zpracováván. 


Základním stavebním prvkem jsou sloupky kotvené do základového prahu. Kostru pak tvoří dřevěná nosná konstrukce a plášť, který kostru stabilizuje. Do takto vytvořené „sítě" se pak vkládá izolace a násdledně dochází k opláštění konstrukce různými produkty. 


Za svůj profesní život jsem se seznámil s nespočetným množstvím majitelů stavebních firem a to i firem stavící dřevostavby. S nespočetným množstvím stavbyvedoucích a stavebních dozorů. A víte co? Myslíte si, že lidi, kteří žijí ve stavebnictví, mají znalosti, odbornost, kvalifikaci a zkušenosti, že některý z nich bydlí v dřevostavbě? Ani omylem. Nejsou tak blbí jako Vy. Ví moc dobře co je čeká a nemine a narozdíl od Vás umí i počítat. 


Představte si, že v Česku působí firma Ekonomické stavby a.s.. Nebudu komentovat její obchodní praktiky, ale tato firma postavila už stovky rodinných domů a na trhu je více než 20 let. 


Majitel této firmy, by mohl stavět jednu dřevostavbu za druhou a mít daleko méně práce a starostí. Vydělat daleko více peněz. Proč je nestaví? Najděte si jeho blog a dozvíte se. 


Za dřevostavbu považuji srub, roubenku a panelovou konstrukci, tam dokáži jednoznačně říci, že to má smysl, ale s tou Vy nepřicházíte. Máte mizerný příjem a myslíte si, že rodinný dům za 4 miliony Kč je super, tedy lepší než nájem v garsonce. Jste hlupák. 


Víte, já se směju i argumentu o ekologickém přístupu k této formě výstavby. Směju se argumentu nízké uhlíkové stopy. S tím na mě nechoďte, vůbec netušíte o čem mluvíte. 


U rámového systému, na který budu celý článek směřovat nevidím žádné výhody pro stavebníka, ale jen pro zhotovitele a proto mohu s klidným svědomím sdělit, že realizace rámové konstrukce je novodobým podvodem na lidi na kterém se podílí banky a dodavatelé těchto "kůlniček na dříví". Věříte v homeopatika? Ne? Nevěřím. 


Jsem neskonale šťastný za možnost s některými rozumnými lidmi o celém tomto šmejdu upřímně si popovídat a pokud se mi je nepodaří přesvědčit hromadou argumentů, vždy hledám další a další a tento článek upravuji a moduluji. Jednou možná naroste do obludných rozměrů pro vydání knihy, takže pokud nemáte trošku více času na čtení a pevné nervy, tak se jděte ukájet efektivním PR a marketingem podvodníků. 


Já bych mohl zpracovat časem i grafy, ve kterém by bylo jednoznačně vidět do čeho jdete. Jenže proč bych to dělal? Abych Vám ušetřil? Co za to? 


Víte co je amortizace, co je inflace, co je budoucí hodnota, co je zůstatková hodnota, co znamená odpis, co je životnost. Víte co znamená pojem investice? Víte? Pokud toto vše víte a máte správne informace, tak přeci nemůžete stavět dřevostavbu, leda byste byl opravdu debil. 


Marketingové průjmy

Já lidi chápu, že se nechají ukecat. Ono stačí se podívat na PR a internetový marketing dodavatelů dřevostaveb a dodavatelů klasických staveb. Klasické stavby tady byly, jsou a budou. Dobrá stavební firma, nepotřebuje marketing a plnit veškeré magazíny a deníky svými levnými PR o tom, jak je dřevostavba super. Není. 


Jeden "zasraný" PR článek v sekci "Bydlení" na iDnes vychází dodavatele na 20.000 Kč což je tak triviální marketingová investice, že se tím není třeba zabývat. To zaplatí jeden jediný domeček. Takže šikovná investice. 


Napsat čtivý článek, plný neověřených pozitiv a chvalozpěvy na dřevostavbu umím dokonce i já. Věřte, že kdybych otočil rétoriku článku, nechtěli byste dřevostavbu od nikoho jiného, ale jen ode mě. 


Takže se PR články, konkurenčními weby a díky SEO marketingu "stavební a montážní firmy" předhánějí v produkci obsahu. Už tady by vám to mělo začít být podzřelé, už zde to smrdí. Ano to množství pozitivních článků o tom jak mít dřevostavbu je to nejlepší co vás v životě může potkat. A Vy jste se chytili. 


A protože každý stavbychtivý člověk má omezené finanční možnosti, je lákadlem i cena těchto typů dřevostaveb. Aby ne, nabízí totiž neskutečně málo, hlavně ve svém standardním řešení. Zpracovat pak na internetu čtivý a poutavý článek a ideálně s klienty, kteří dům užívají teprve dvě sezóny je krásně snadné a výhodné. Zvládají jej totiž i náctileté studentky s koníčkem typu copywriting bez jediné vlastní zkušenosti. 


Realitní trh

Začněme někde jinde. Ono někdy stačí chytnout nějakého dobrého realitního makléře, ideálně kamaráda, kterému věříte (což bývá vyjímečně) a který už v oboru něco zažil. Realitního makléře u kterého je jediné nač mu záleží jeho klient nikoli provize (prosím až ho najdete pošlete mi na něj číslo) - zaplatim zlatem). 


Ten vám rovnou řekne, kolik dřevostaveb v rámci prodeje zprostředkovával, za jaké ceny a s jakými problémy a ty příběhy kolem toho. Stačí se podívat na realitní servery, kolik dřevostaveb je v nabídce? 


Ano to je další indicie. Je jich mnoho, ale jen těch co ještě nestojí. Dřevostavby staré 15 let tam nehledejte, majitelé ví, že jsou neprodejné. Neprodejné v tom smyslu, že by vám je prodali se skrytými vadami a vystavili se tak riziku podvodného jednání. 


Realita je taková, že cena dřevostavby v čase neroste - roste pouze cena pozemku na které dřevostavba stojí a možná cena základové desky, pokud byla udělána s vědomím, že se ta boudička jednou sbourá a postaví se normální dům.


Růst ceny těchto dvou položek částečně sanuje pokles ceny dřevostavby a tím se může občas přihodit, prodejní cena celku je stejná, jako na začátku. Ale to není zisk, ale ztráta. Zvláště když připočítáte znehodnocení financi inflací a půjčky úrokem. 


U klasické stavby jste za období 2010-2020 mohli očekávat nárůst dle lokality min. 10% ročně. Jako dobrá konzervativní investice, ne? Některé nemovitosti se vyhoupli na násobky původních investic, ale dřevostaveb se to týká jen do ceny růstu cen stavebních parcel. 


Dřevostavba není investice a tudíž stavebník, který se rozhodne pro tento typ stavby, není investor. Tudíž nepotřebuje stavební dozor, který mu investici ohlídá. 


Neinvestuje, jen si fatálně prosere hypotéku a zadluží na celý život! Výhodné pro banku, která se za 20let splácení dostane na svoje a klient banky, když už si myslí, že po splacení je konečně dům mimo zástavu zjistí, že nemá žádnou hodnotu znejistí. Svoje doma má jen stavební firma, která už dávno není a záruky propadly před 15ti lety a banka, která ráda poskytne další úvěr na rekonstrukci, či novému majiteli na demolici. 


Všelikého šetření pro hovada dobré jesti.


Pardon, ale jen úplný idiot a to si vyloženě zaslouží metál, si koupí hotovou dřevostavbu, nebo dřevostavbu již deset let starou, pokud neplánuje demolici hned ze startu, kvůli ceně stavebního pozemku. 


Vy věříte, že dřevostavba byla vyráběna s nejlepší péčí? Že tam je dřevo ošetřené suché a v konstrukci svázané tak jak má?Už v té době se pro dřevostavbu rozhodl stavebník-člověk, který chtěl šetřit, protože pokud by měl víc peněz, postavil by si normální dům. I vy jste se rozhodli na základě marketingových průjmů a z přesvědčení šetřit volbou dřevovostavby rámového typu. Nelžete sami sobě. 


Takže jediné co můžete očekávat je fakt, že máte v obvodových stěnách, o které tady víceméně jde, nějakou “mrtvolu”.


V roce 2018 jsem přijel na jednu dřevostavbu a ještě neměli pánové dokončený parotěs v jedné místnosti. Zbytek stavby už vymalovaný a k životu. Jen 4m2 odkryté konstrukce mi stačilo, abych se zježil a osypal. 


V nosné  obvodové konstrukci nebyla požita správná tepelná izolace a už v momentě kontroly slehla. U stropu byla mezera 10 cm. To nemluvím o různých dírách atd. Když jsem to investorce vysvětlil, tak se rozčilovala a křičela na mě. Přičemž já tam jel jen na její pozvání a na inspekci. Její neadekvátní reakce hysterické kvočny házící vinu na všechny kolem byla úsměvná, ale zásadním a primárním viníkem bylo její chování a neschopnost přijmout realitu. 


Dozor tam samozřejmě neměla a výsledek za to taky stál. Zhotovitel si s ní vytřel zadek. 


Na stavbě nikdy žádný dozor a jedna vada vedle druhé. Samozřejmě dodavatel dřevostavby největší machr.


Po týdnu, kdy si tam paní pozvala další odborníky, aby si ověřila moje pro ní tehdy nevěryhodné tvrzení, tak mi volala co s tím má dělat, že jsem měl pravdu. Já mám vždy pravdu. 


Návrh se jí nelíbil. Po roce stavba stále není hotova, protože náklady na opravu vyšly na 350tis Kč. Dům stojí, nepoužívá se, nic. A na nabídku, abych ji stavbu dokončil nehodlala respektovat. Nelíbila se jí hodnota mé odbornosti a CENA mé práce.


Už tehdá jsem si říkal, že to nemám zapotřebí a začal jsem tušit, že tady něco smrdí. 


Problém je, že o ekonomii stavby nevíte vůbec nic a na tom je postavený celý obchodní model dodavatelů dřevostaveb, tedy na Vaší hlouposti. 

Hraboši Vaši noví spolubydlící


Do rámových konstrukcí se rádi stahují aktuálně přemnožení hraboši, myši a jiná havěť. No však přes zeď se přece neprokouše, ale takový polystyren, vata, OSB či jiný měkouký materiál je něco jiného. 


V rámové konstrukci, která je plná krásně teploučké vaty se pak krásně bydlí. No být hraboš nejdu jinam. 


Jen se je prosím nepokoušejte trávit, zaděláte si ještě na další problém - mrtvolný zápach. 


Kdo je tak bohatý, že si může koupit tak levnou králíkárnu?

Základová deska, přípojky, instalace, okna, střešní krytina, skladby podlah, zařizovací předměty, klempířské prvky, sádrokartony, elektroinstalace, krov, komín, zateplovací systém, klimatizace, hydroizolace....to jsou defakto oddíly, které jsou u klasické stavby cenově úplně shodné.


Jediné čím se cena dřevostavby a zděné stavby liší je cena nosné obvodové konstrukce a příček. Chytřejší majitelé a stavebníci dřevostaveb mají příčky vyzděné, ale těch je málo. 


Ano a pak se bavíme o tom, že obvodová nosná vyzděná konstrukce  má nějakou cenu a dřevostavba cenu jinou. A už jste se zamysleli někdy nad tím, jaký je skutečně cenový rozdíl? Netušíte vůbec nic.


Teplo z prdu hovínka, ze stavby tři prkýnka.

Všichni ví, že dřevostavba má nějaké tepelné parametry, nějakou tepelnou setrvačnost. Nějaký tepelný odpor má naštěstí každá konstrukce. Každý materiál má nějakou tepelnou vodivost. Každý má také svoji cenu a schopnost v čase nedegradovat, nebo akumulovat teplo/chlad. Cihla se dělá z hlíny. Vypálí se a je to.


Víte z čeho se dělá fermacellová deska, víte jak drží pohromadě OSB deska, vám nevadí formaldehyd? Víte jak se ta vata, co máte mezi nosníky vyrábí, z čeho? Je ta předstěna ze sádrokartonu na nosném roštu z pozinkovaného plechu dobrá věc? 


Výhodou zdiva je tepelná setrvačnost (prosím teplo=chlad). U lehké konstrukce, kterou je klasická skladba dřevostaveb akumulace a setrvačnost neexistuje. Topíte, máte teplo. Přestanete topit - máte zimu. Máte vysokou vlhkost v domě - no potěšte si kozy - cihla umí vlhkost částečně vstřebat, dřevostavbě to nedělá dobře na žaludek. Nemusíme řešit tepelné parametry, protože oba typy staveb mohou mít naprosto shodné. Ale přesto najdete články, které tepelnou setračnost řeší zcela tendenčně a účelově. 


Fučí až slzy tekou

Mám opravdu rád, když lidi řeší topný systém do takovéhoto absurdního extrému. Pomalu nám mizí klasické zimy a v létě přichází už častěji vedra k zalknutí. Řešíme jak vytápět a chránit se před zimou, místo toho, abychom řešili co s vedrem. Misky vah se překlápí a kdy na to začneme reagovat? Energetická náročnost budov se překlápí na větší množství energie směřující do chlazení, než vytápění. Klasické zdivo má výhodu v tom, že mu lze bez úhony teplo odebrat, stejně jako mu ho dát. Klimatizace tak nemusí jet trvale a topný systém v zimě taky nemusí jet neustále.


V dřevostavbách bez klimatizace a chlazení chcípnete vedrem a dobře vám tak, o jednoho blba co se vypařil díky tomu, že neposlouchá a nezajímá se bude na světě lépe.


Říkáte ekologický přístup? Že jako dřevo je ekologicky neutrální? Že výroba dřevostavby vytváří menší uhlíkovou stopu? To jsou ale kecy, vůbec nevíte o čem mluvíte.


Akustika šlamastika

Akustiku tvoří hmota - zjednodušeně. Čím více hmoty v prostoru, tím větší klid a ticho. A od kdy lehká konstrukce dřevostavby vyplněná vatou a zaklopená všelisčím a s různými mezerami vytváří hmotu? Možná v laboratorních podmínkách. 


Hudební nástroje se nedělají z betonu, ale ze dřeva. Protože krásně přenáší líbezné zvuky. Ty se ale z vaší toalety v dřevostavbě nenesou. Sádrokartonové příčky umí taky pracovat s akustikou, ale neumí pracovat se statikou a akumulací, jenže vy jste dřevostavbou chtěli ušetřit, no tak si připlatíte za špunty do uší, psychiatra.


Chorvatsko

Je to směšné, ale nemáme tady moře, ale brzo tu budeme mít průměrné teploty odpovídající chorvatskému pobřeží, akorát bez vánku od moře, přílivu, odlivu a uřvaných cykád. Žena už chce sázet fíky na zahradě. Jaj.


Kdo jezdí do Chorvatska? Zvedněte pařát. A kdo tam trávil dovolenou v dřevostavbě? Nikdo? Alespoň jeden? Nikdo. Pánové a dámy - nikdo. A proč?


Netvrdím, že chorvati jsou národem prosíravým, ale moc dobře ví, co znamená kámen-cihla-malta a stínění, když je po obědě teplo.


V Chorvatsku dřevostavby nestaví. A jaké podnebí myslíte, že bude s ohledem na globální oteplování v Česku za 20 let, tedy až Vam banka pošle potvrzení, že máte splaceno? 


Praxe

Mám za sebou zkušenosti z několika dřevostaveb. Kvalita práce je u současných dodavatelů tak mizerná, že by si zasloužila metál a krach. Zkušenosti jsou nepřenosné a nemá cenu je vypisovat jednu po druhé. 


Hele, určitě existuje dodavatel dřevostaveb, který je precizní, který dělá neskutečně moc pro klienta, který má skladby navržené a realizované tak, že duše praktika a stavaře se dme pýchou. Jenže pak se pohybujeme na jiné cenové relaci vstupní investice, neboť pro někoho standardní kvalita realizace dřevostavby je nadstandardní cenou a miska vah v úspoře investičních nákladů se překlápí.


Čas? Že prý dřevostavby jsou rychlejší. No jak které. Vždy to záleží jen a jen na množství prostředků a lidí na staveništi. Když tam stavební firma postaví 2 ukrajince, tak ano, budeme čekat déle. Když má k dispozici lidi a šikovné zedníky, tak je hrubá stavba jen o pár dní pomalejší.


Mokré procesy jsou i na dřevostavbách i na klasických stavbách a to je to co je zpomaluje - technologické přestávky. Radši si počkám dva měsíce než mi vyschne litá podlaha, než abych si tam dával 2x dražší suchou skladbu z Fermacellu, která mi vydrží max 20 let, když budu hodný.


Dýchám, dýcháš, dýcháme

Difusně otevřené a zavřené skladby - kapitola sama o sobě. Že něco dýchá, něco nedýchá - tím se ani zabývat nebudu. Lidi vůbec netuší realitu a místo CO2, radonu, plísní řeší rozdíl mezi difusně otevřenou a uzavřenou stavbou.


Historie

V roce 2015 myslím, jsme odmašlovali jednu dřevostavbu. Cílem bylo ponechat konstrukci a jen po 20-ti letech obměnit skladby. Slyšíte po 20-ti letech. 


Plánovaná investice klienta se z 3,5 mil proměnila na 7 mil. Na místě po odstranění skladeb a revizi konstrukcí, dřeva a statiky zůstala na stavebním pozemku jen velká díra. Zkušenost k nezaplacení. Nepoužitelná stavba k ničemu. Co naplat, že ji koupil za 2 mil Kč. Koupil jen ekologickou zátěž na pozemku a zaplatil další 700 tis Kč za demolici a odstranění, za likvidaci plesnivcých izolací.


Že prý ve Finsku, USA, Japonsku se staví dřevostavby a i po 20-ti letech fungují. A vrátíme se zpět k budoucí ceně?


Závěr bez závěru

Dřevostavba má být dřevostavbou a znovu, pokud jste to zapoměli, pokud to není srub, roubenka, nebo dřevostavba z dřevěných plných desek, tak je to fake a podvod. 


Na dřevostavbě nemá PUR pěna, EPS, plasty a další novodobé vymoženosti co dělat. Dobrá roubenka, kvalitní srub nepotřebuje klimatizaci, rekuperaci a když zatopíte tak voní dřevo a ne PVC, “radon”, formaldehyd apod.


Takže milý dřevostavebníku rámové konstrukce tvého levného domečku s dovolením jdi do veškeré prdele a nezdržuj mě svojí hloupostí a nevzdělaností. Nemám na tebe opravdu čas.