Stavba svépomocí, aneb duše domu


Chcete stavět a o stavebnictví si něco přečíst? Začněte třeba knihou Duše domu. 


Já myslím, že jsem dospěl do stádia, kdy mohu dostatečně i na několika případech ilustrovat písemně problematiku staveb svépomocí. Z mé strany je to možná i vyčůranost, protože již nebudu ztrácet čas s klienty na osobních schůzkách přednáškami a přesvědčováním. Prostě jim pošlu odkaz na tento článek a pokud budou, alespoň trošku inteligentní, tak ho i přes rozsah dočtou do konce. 


Co mě k napsání dotlačilo? 


Dnešní poptávka 


“Stavbu budeme provádět svépomocí s většinovou mírou účasti stavitele, který ale nemá školu, takže sám stavebním dozorem být nemůže. Tento stavitel je důvěryhodný rodinný přítel s více jak dvacetiletou zkušeností, ale i tak bych měl rád po ruce stavební dozor, na který se mohu spolehnout a který mi řekne, když nebude něco v pořádku.”

 

Bohužel, jsem již vytížen na dost dlouho a nemohu přijmout další poptávky, kde nemám na druhé straně opnenta-odborníka. Takže možná i pro něho a pro další podobné v budoucnu.  


Stavba domu na vlastní pěst se mezi Čechy a Afričany, Mongoly a další pastevce stále těší oblibě. 


Já však nechci tvrdit, že to je špatně ve všech ohledech. Správný chlap si má dům postavit sám, jenže doba a požadavky našich zákonodárců a různých zájmových skupin v čele s komorou ČKAIT, závazných a doporučujících norem se k tomu nestaví příliš pozitivně. 


Bohužel se na tomto stavu moc nezmění a jediný kdo na tom vydělává jsou právníci a advokáti. Zcela svépomocí si ale dnes staví dům jen minimum lidí - jsme proti naším předkům poseroutkové, sobci a slaboši. 


Většinou lidé na svém domě vlastníma rukama udělají jen část prací, hlavně těch jednodušších, a zbytek zadají řemeslníkům nebo dílčí části stavby zadávají firmám. To je pak ale fičák to všechno zkoordinovat. 


Největším nesmyslem a to je bohužel nepřenositelnou radou je na stavbu tahat rodinu a “přátele” nedej bože rodinné přátele. 


Ekonomie

Svépomocná stavba je náročná na čas, psychiku a ve finále ani nemusí vyjít levněji.  Hlavním důvodem volby této metody je přenesená, zprostředkovaná nebo vlastní špatná zkušenost se stavebními firmami a očekávaná úspora nákladů. Jenže tato zkušenost je pouze opakováním vlastní chyby. 


Je to stejné, jako když vás nasere pokladní v Kauflandu. Znamená to, že již nebudete do supermarketů chodit nakupovat? Jde totiž o to, vystoupit ze své sociální bubliny a na problematiku svého špatného výběru se podívat jinak. 


Když si stavebník započítá do nákladů i čas, který stavbě svého domu věnuje, investice mu může vyjít stejně, jako kdyby stavbu domu zadal firmě, anebo ušetří jen trochu. 


Včera mi klientka vysvětlovala, že malá firma má nízké režijní a výrobní náklady a tak je lepší než firma větší a tím může dát nižší cenu. Abych toto vysvětlil, že to není pravda musel bych napsat druhý článek, ale jako bývalý rozpočtář a ekonom staveb, který pracoval jak mini firmě, tak obří s miliardou obratu s klidným svědomím mohu říci, že to je jinak. 


Co je prolém? Nevážme si volného času a neumíme spočítat (kromě mě) jeho hodnotu. V práci si vydělá takový svépomocník 200 Kč/h a považuje to za velkou částku, ale svůj volný čas oceňuje 0,- Kč, proto mu na oko stavba svépomocí vychází levněji. Nemusí ty peníze přeci dát zedníkovi, který je zkušenější, 3x rychlejší a efektivnější. Nemusí je dát stavbyvedoucímu, který ty lidi sežene, postará se o nákup materiálu, dopravu a koordinaci řemesel. To všechno a mnohem víc bude dělat svépomocník ve svém volném čase. 


Ano je určitě zajímavé se věnovat shánění stavebního materiálu a řešení dopravy po večerech než své krásné mladé ženě a dětem. Je lepší se handrkovat s řemeslníky, protože na sebe práce nenavazují a protože na Internetu četl....než po práci odpočívat. Je lepší spadnout z lešení a zlámat si nohy a přijít o výplatu než tam nechat zedníka. 


Pro člověka, který není technický typ, stavba svépomocí nemá smysl. I mi lidé z oboru s mnoha kontakty víme, že do shánění a organizace řemeslníků musíme investovat svůj volný čas. 


Nebudu zmiňovat co Covidová krize na jaře udělala s řemeslem, přečtěte si to na internetu chytráci.

 

Zcela svépomocí si dnes staví dům jen minimum lidí. Většinou lidé na svém domě vlastníma rukama udělají jen část prací, hlavně těch jednodušších, a zbytek zadají řemeslníkům nebo dílčí části stavby zadávají firmám. 


Víte komu se vyplatí stavba svépomocí? Chlapovi, co dá výpověď v zaměstnání protože má nízkou mzdu a výplatu si dá z vlastní hypotéky a stavbu pojme opravdu jako svoje zaměstnání se vším všudy, tedy i s dozorem za prdelí s pořádným bičem. 


Většina svépomocných stavebníků již dříve používala pro svou stavbu kvalitnější materiály. Jednoduše ušetřené peníze za práci řemeslníků vložili do dražších materiálů i například větších tlouštěk izolace. 


Svépomocí staví dům naprostá většina lidí na vesnicích, jenže tam kašlou na parotěsné pásky, na klimatizaci, radon, rovinnatost omítek, statiku, zelené střechy, zpětné spoje. Stačí hromada slámy a uplácané hlíny. Samozřejmě si dělám srandu, ale jako dozor přeci nemohu na stavbě svépomocí nést nějakou odpovědnost, když klient odmítá poslouchat a šetří na píčovinách. 


Stavba domu na klíč bývá až o 30% dražší než svépomocí. Je pochopitelně vykoupena velkou námahou a mnoha hodinami strávenými na stavbě a riziky.


Kdysi jsem na jednom blogu psal zkušenost se zraněním řemeslníka na stavbě, která byla prováděna svépomocí. To, že má stavebník mít stavební dozor věděl už ze stavebního povolení, ale risknul to. Zavalený zraněný ukrajinec ve výkopu, znamenaly soudy a pokuty, protože za bezpečnost práce na stavbě odpovídá stavbyvedoucí - dozor (ten tam ale nebyl, protože to byla stavba svépomocí). Policie ČR a Inspektorát bezpečnosti práce si pak na stavbě na pár dní udělali datašované pracoviště. 


Ale to jsou věci, které musí stavebník znát dříve, než cenu dlaždiček. Zákon hovoří jasně. 


Klíčem je spolehlivý stavební dozor


Velkým problémem je stále se zvyšující se nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Nezbytně je nemusí mít ani firmy, které si často najímají na jednotlivé zakázky externisty. Jenže ti mají narozdíl od svépomocníků trumf v rukávu - výběr. 


Je zvykem, že se stavebník snaží najímat stavební dělníky a různé řemeslníky na stavbu svého domu z nejbližšího okolí. Je špatnou doměnkou, že si méně troufnou odvést méně kvalitní práci, protože by se to rozkřiklo. 


Před 2 roky jsem na podobnou stavbu přišel. Klienta stály opravy 700tis Kč a nevratné vady s ním půjdou celý život. Šel cestou levného dozoru a řemeslníků z okolí. 


K oblibě stavby svépomocí bohužel přispívá proměnlivá úroveň práce stavebních firem. Zde tvrdím podstatné, že reference nepatří stavební firmě, ale stavbyvedoucímu, který zakázku realizoval. 


Dokonce i ČKAIT dlouhodobě upozorňuje na problémy a rizika staveb, dokonce i zpochybňuji finanční úspory. 


Individuální stavebníci si na rozdíl od firem nekupují cihly a další materiály za velkoobchodní ceny a to nemluvím o rozdílu v DPH. Jen pro dokreslení. To že máte kartičku s 10% slevou od Bauhaus nic neznamená. V Bauhausu ji mají všichni a jen blbci platí o 10% navíc za materiál 2.třídy. Ale to poznáte, až budete zasazovat KGEM potrubí z Bauhausu do sebe. 


Lidé, kteří se rozhodnou stavět sami a nejsou z oboru, si musí posbírat a nastudovat hromadu dílčích informací, protože stavebnictví se neustále vyvíjí. 


I na stavbě, kde jsem dozorem a je generální dodavatel dostává můj klient úkoly a někdy záhul. Násobný záhul by dostal, pokud by si vše řešil po večerech sám. 


Ekonomie a technologie staveb je můj život, hledám různé cesty a formy. Přemýšlím a filosofuji nad vším co mě na nich potká a přesto ikdyž bych si dům dokázal spočítat do posledního šroubku a postavit sám - nejsem idiot ani blázen. 


Nejen já, ale i jiní experti z řad ČKAIT zpochybňují odbornost některých příspěvků, jež se objevují na portálech a které radí lidem, jak stavět (youtube, diskuse apod.). Dnešní stavební materiály často vyžadují přesné procedury a výrobci předpokládají, že je stavebníci zvládnou. 


Vše totiž souvisí se vším a nelze jednotlivosti vyjímat z celku, protože dům si to nezaslouží. 


Pak stačí relativně malé souhry okolností k tomu, že výsledné řešení není funkční. 


Na stavbě je naprosto klíčový stavební dozor. Někdy však dozor kontroluje pouze povšechně či existují případy, kdy je dozor bližší dodavateli stavby než klientovi, ale to je dáno zase a opět přístupem klienta k samotnému výběru dozora. 


Svépomocníci mají tak u mne speciální sazbu (500.000,- Kč za rok), takže se jich snadněji zbavím, protože pro mne to jsou opravdu lidi, co neumí počítat a vůbec tu částku nechápou. 


Projekt


Bohužel, lidé šetří už na projektové dokumentaci a většina rodinných domů se staví podle stavebního povolení, což je výkres 1 : 100, z kterého například ani nejde poznat, jaké se na stavbě používají materiály, nejsou tam detaily a i pro stavební firmu se zkušenostmi to znamená, že odhad projektanta je úplný nesmysl. 


Prováděcí dokumentace řeší stavbu v dostatečném detailu a podrobnosti pro realizaci. Její výhodou je to, že stavební dozor má podle čeho stavbu kontrolovat, řešit náklady. 


Mám za sebou několik desítek ukázek falše, kterým jsou stavebníci přesvědčováni o ceně stavby v technické zprávě. Opět koukám další téma na článek. 


Hele včera zrovna v tech.zprávě 4mil Kč a průměr cenových nabídek 6,5 mil Kč a díky tomu, že je to projekt pro stavebko a navíc rekonstrukce, tak můj smysluplný propočet se pohyboval na 7,5 mil Kč bez nákladů na kuchyňskou linku, svítidla, energie počas stavby a stavební dozor. Ale jo, hypotéka jen na 80% odhadu projektanta. Takže sehnat zbytek? Kde? 


Garance


Samostatnou kapitolou jsou garance. U stavby prováděné dodavatelsky stavebním podnikatelem nebo na klíč je minimální záruční doba pět let a za její kvalitu ručí jedna firma. U svépomocné výstavby jde záruka za jednotlivými subdodavateli. V praxi pak řemeslníci případné vady, které se na stavbě objeví, svádějí jeden na druhého a advokáti a soudní znalci si jen mnou ruce z přísunu zakázek od trumbelínů co si mysleli, že stavbu svépomocí ušetří. 


Stavba svépomocí a duše domu


I přes vše co jsem napsal fandím všem co se nakonec rozhodnou postavit si dům vložením vlastní energie. I bez ohledu na fakt, že použije peníze z banky a zadluží se na zbytek života. 


Stavba domu je totiž nejlepší a smysluplnou investicí, protože je to zároveň investice do vzdělání. Člověk se naučí  spoustu věcí a je mnoho lidí, včetně mě, kteří po stavbě domu svépomocí si obor stavebnictví oblíbí a budou se mu věnovat i nadále. 


Zjistí, že je to krásná inspirativní práce plná zvratů, překvapení, neustálého se vzdělávání a rozhodně vždy s okamžitým a viditelným výsledkem ať je jakýkoli. 


Čím více člověk do svého domu vrazí své vlastní životní energie, tím více z života v něm může získat. Bude znát každou cihlu, každou trubku, bude vědět, že lidská práce, řemeslo a šikovnost nejsou zadarmo. K domu získá citový vztah s chybami a suprovými věcmi, které na něm provede.