Nejste v tom sami

Ta fotografie je reálná. Nejdená se o model. Při přebírání stavby do další etapy jsem zjistil, že některé příčky se v 2NP se potýkají se zajímavým typem trhlin. Nechal jsem provést sondy, abych zjistil, že.

No a nyní si přečtěte malý příběh pána, co si nechal jen doporučit a bez dokladu a bez smlouvy si do života pustil člověka co umí med kolem úst mazat.

Zedník k nezaplacení - aneb 800Kč/h bez dokladu.

Pokud mohu, udělám si některé věci kolem domu sám. Avšak tento rok jsem opravdu nestíhal. Práce se na mě valila ze všech stran a tak jsme se nakonec se ženou rozhodli, ze některé drobné zednické práce svěříme „profesionálům“. Těšili jsme se, že na zimu budeme mít konečně po třech letech dokončené plochy kolem domu a na jaře tak můžeme začít s úpravou zahrady.

K naší smůle náš známý zedník prostě nemohl. Bere si 180 korun na hodinu, je pečlivý, pracovitý a tak má práce pořád mnoho. Další oslovení zedníci na tom byli obdobně. A tak nám známý našich známých dohodil zedníka, který je sice trochu dražší, ale prý výborně maká. Dali jsme na jejich doporučení, protože nám stejně nic jiného nezbývalo a domluvili si se zedníkem schůzku. Na tu přišel o hodinu později, protože prý: „má práce jak nasr..o“ (doslovná citace).

Že to bude „mistr zedník“ nám bylo jasné již podle toho, když začal jmenovat, které nářadí mu musíme pro jeho práci připravit. Poté si vyžádal vodováhu a něco dlouze počítal. Abych to zkrátil. Byl u nás dvě hodiny i se svačinou, o kterou si opakováním průpovídek o hladu prostě řekl.

K našemu překvapení nakonec dodal, že má čas až za tři týdny. To už jsem to nevydržel a začal jsem s ním smlouvat o každý den, jen abych to měl z krku. Domluvili jsme se, že přijde za týden v 7 hodin ráno.Přišel v devět a já si tak nedobrovolně vybral půldenní dovolenou.

Práci, kterou bych zvládl za 4-5 hodin, dělal celý den. Pokud v tom počítám i čas, že byl dvě a půlhodiny pro 25ti kilový pytel cementu, protože ten mnou přichystaný se mu zdál příliš tvrdý a hodinu na obědě v nedaleké restauraci. Zlatou třešničkou bylo placení. „Tak kolik to za vaší práci bude, mistře?,“ zeptal jsem se žoviálně. Odpověděl zcela vážně 6400 Kč. To už mě humor přešel. Přesto jsem se zeptal, zda je to s dokladem nebo bez. Odpověděl, že bez dokladu, s dokladem je to za rovných 8000 Kč. Prý bere 800 Kč na hodinu včetně oběda, a že prý nám dá úvodní konzultaci zdarma.

Teprve tehdy jsem vybouchl jako sopka. Když vynechám hodinu křiku, dohadování se a nadávek jak na egyptském trhu, skončili jsme na 1500 korunách bez lístku a rozcházeli se jako největší nepřátelé. Zedník si mumlal něco pod fousy, jak jsem ho okradl a já měl nadobro zkažený celý den. To jsem si to mohl vybetonovat sám... Možná podobně jako jsem mohl vyměnit pojistky za dvacku v mikrovlnce, která mě stála minulý týden u opraváře 820 korun.