Fotovoltaika


 

Začalo to nevinně. Klient mě při jednání o mém závazku konat stavební dozor informoval o záměru realizovat fotovoltaickou elektrárnu na svém rodinném domě, ale že si to zajistí kompletně sám. 

O to velké překvapení, když mně po dokončení hrubé stavby požádal o kontrolu smlouvy o dílo s dodavatelem řešení fotovoltaiky. 

Jednoho z účastníků smlouvy jsem překvapil a druhého nasral. Nasraný odchází naštěstí dodavatel bez zakázky. 

Na facebooku jsem se samozřejmě okamžitě pochválil, protože nikdo jiný to neudělá. Pak se ozvalo pár zvědavců, kterým nedostačovalo tak strohé vyjádření a chtějí vědět více. A nejen pro ně je určen tato dechberoucí odpověď. 


Nic na světě není zadarmo

Občas se mi přihodí, že při jednání o nové zakázce tady strávím s některými klienty v kanceláři někdy i 4h vysilující konzultace, které mě stojí spoustu energie, čokolády a litrů Jägermeistera na uklidnění. 

Klienti třeba odchází s nafouknutou hlavou, zničenou představou a na pokraji zhroucení. Někdy to bolí i mě, protože zkušenosti jsou nepřenosné. 

FTV (fotovoltaika) je velké téma a na internetu najdete neskutečné množství informací, které je nutné zpracovat a to především kriticky, protože za mnohými články se skrývá jen šikovný copywriting a PR výrobců a montážních firem, kterým jde vždy o jediné: "O peníze klientů."

Rozhodně jim je u prdele nějaký environment, ziskovost a spokojenost klienta za 10let, protože existuje nekonečné množství výmluv - počasím počínaje a počasím konče. 

Nechci v tomto článku vůbec rozebírat všechny všemožné důvody pro volbu či nevolbu, ale postavím před Vás několik otázek, které musíte sami pečlivě a podrobně rozebrat se vší svojí nepečlivostí a přístupem k životu. 

Jen hlupák neumí k věci přistoupit kriticky a to je to myšlení, které by se mělo v našem vzdělávacím systému vyzdvihovat. 


1. Strávili jste studiem fotovoltaiky déle než jeden podvečer?

Znáte všechny části systému, seznámili jste se s výhodami a nevýhodami, řešeními, výkony, slunečními zisky atd.?  Věnujte studiu co to dá a vytvořte si svoje vlastní tabulky a výpočty, protože jediný kdo ponese odpovědnost za Vaše pochybné vzdělání jste Vy. 

Víte co je to měnič, jak funguje, jak smrdí když hoří? Jaké zvuky vydává? Víte jak často musíte lézt na střechu a čistit panely od pylu a prachu? Chce se Vám vůbec na střechu? 


2. Investujete?

Taková malá fotovoltaická elektrárna na Vaší střeše je finančně nákladná investice přesahující mnohdy 300tis Kč a je na Vás, jestli jste tomu věnovali stejné množství času, jako byste věnovali nákupu akcií od neznámého brokera za 300tis Kč. 

Stačí si jen představit, že máte v ruce 300tis Kč a máte je předat někomu, kdo Vám jen něco slibuje - většinou nějaké peníze za 15let - ale to on už tu dávno nebude. 

Investice do fotovoltaiky není investicí konzervativní ani dynamickou, ale rizikovou. Jak dlouho trvá, než si z rodinného rozpočtu naspoříte 300.000,- Kč? A nemá to náhodou být jen úspora na špatné časy? 


3. Kolik vás stojí půjčka ve výši investice s vypočítanou návratností? 

Nejlevnější peníze jsou vždy ty půjčené, o tom se mnou ani nediskutujte a zkuste si nastudovat ekonomii, než se o to vůec pokusíte. 

Takže nákup FTV budete vždy krýt nějakou formou půjčky, nebo částí hypotéky. Zavazujete se bance a zase na tom vydělá jen banka a pochybný dodavatel s dobrou reklamou na Google, kterou platíte zase Vy. 

Vy vyděláte možná až za 20let. To nasere.

Tím pádem jsou investičními náklady i úroky z půjčky a veškeré s tím spojené náklady? Samozřejmě. 


4. Dotace

Bez ohledu na proces vedoucí k získání dotace je nutné si vůbec představit stav, kdy ji nemusíte získat, nebo kdy na ní nebudete mít nárok. Můj klient nárok nemá - není to RD pro trvalé bydlení. 

Ne každý má nárok a ne každému se podaří dotaci získat. Vždy platilo obecné pravidlo, že dotace měla snížit návratnost investice aslespoň napolovinu. Jenže ona to zase tak není pravda. Nastudujte si dotační podmínky a možnosti a nebuďte lehkomyslní v důvěře, že to za vás vyřídí zhotovitel - vyřídí, ale máte to započítané v ceně hned 2x.


5. Vývoj cen energií

Jedním z běžných arumentů dodavatelů FTV je předpokládaný růst cen energií v rozpětí 6-10% ročně. To už uvádí celých 10 let zpátky co mě paměť neklame. 

Ale ono se stačí podívat na fakturu od dodavatele před 10-ti lety a na současnou. Nebo se stačí podívat na dostupné zdroje:
Co vidíte na grafu? Že predikce dodavatelů už 10 let FTV stojí na vodě a že nelze z jejich výpočtu o růstu cen vůbec vycházet a přitom na tom staví svoje kalkulace návratnosti. To není prdel, to je fakt.
Vše se ale může otočit během okamžiku. Současná výroba el. energie postavená především na fosilních palivech a cíle Green Dealu způsobí časem razantní růst cen el. energie a jak se říká: "Sťěstí přeje připraveným."


6. Sazba

Dalším zajímavým parametrem jejich výpočtu návratnosti investice je započítání sazby za odběr el. energie ze sítě D02, což je opět vyloženě nesmysl. Možná ji právě nyní máte, ale ona se instalací FTV rozhodně změní a na to se jaksi nemyslí. 

Při využití FTV určitě počítáte s maximálním využitím pi pro vytápění a ohřev TUV, protože na svícení to opravdu nemá smysl. Je to jen malý marketingový trik na který chytrý člověk neskočí. 

Je rozdíl mezi sazbou D02 a sazbou D57, kterou obdržíte po předložení revize, že vytápíte dům el. energií a ohříváte vodu v el. bojleru. 

Zjednodušeně D02 vás stojí celý den 6 Kč/kWh se kterou počítají, aby opticky vytvořili iluzi rychlejší návratosti v řádu do 12 let. Jenže sazba D57 sebou nese po 20h sazbu 3 Kč/kWh a tudíž by jim výpočet návratnosti nevyšel. Prostě se návratnost najednou z ničeho nic prodloží na dvojnásobek. 


7. Výkon FTV

Výkon FTV je závislý na několika faktorech a věřte, že počasí je tím posledním. Významná je orientace a úhel. 

Důležité je, jestli je umístění v horských oblastech, v nížině, na kopci nebo údolí. A chcete mít vedle domu stromy a přírodu, nebo pole s řepkou? 

Pokud budete mít na střeše kupy sněhu, tak asi něco nebude fungovat tak jak má a Vy zrovna tolik potřebujete topit. Smutním za Vás.

Je nanejvýš pravděpodobné, že nebudete mít ideální podmínky pro instalaci a rovnou si škrtněte 10% předpokládaného výkonu hned na začátku. Lepší k věci přistupovat s rezervou. 

Ano nejvyšší efektivita panelů roste s nižší teplotou, ale do detailů teorie účinnosti nechci zabrousit, to bych už nepsal blog ale knihu. 


8. Přebytky

Co s nimi? Nikdy se nedostanete do stavu, kdy to co vyrobíte to okamžitě spotřebujete. V pravé poledne většinou prdíte do židle někde v práci a neperete a nevaříte. Vždy bude třeba nějaká forma úschovy vyrobené el.energie. 

Tím prvním bude bateriové úložiště, velký zásobník na TUV, prodej sousedům a v nejhorším případě do sítě. Na setrvačník, přečerpávací elektrárnu zapomeňte. 

Virtuální baterie - říká vám to něco? Tak se podívejte na podmínky využití a hodně podrobně, abyste se pozvraceli stejně jako já. 

Pokud započtete spotřebu domácnosti ve výši nějakých 12.000kWh tak Vám FTV elektrárna dodá 30% energie a zbytek stejně doplatíte cash. Nejvíc totiž budete platit v zimě, kdy budete topit a více svítit a kdy má FTV nejnižší výkon. V létě budete mít plné baterie a přebytky. V případě virtuální baterie sice nebudete platit po nějakou dobu silovou složku ale jen platby za distribuci, ale podmínky nejsou tak easy jak by mohli vypadat. 


9. Životnost

Myslíte si, že se dnes vyrábí tak, aby to vydrželo déle, než je záruční lhůta? Ano zejména výrobky z Číny se tím mohou pyšnit, že? Všichni jsme to zažili na vlastní kůži u televizorů, kotlů, praček a dalších kurvítek v domácnosti. 

To samé se týká i systému FTV, které obsahuje panely, rozvody, úložiště, měnič apod. Každá část systému má omezenou životnost a svojí cenu, každá se vyrábí v číně a dováží přes celý svět v kontejnerech. 

Proč dodavatelé nezapočítávají do svých kalkulací i obměnu měniče po 8 letech provozu, proč nezapočítávají snižování kapacity baterií a tím pádem i růst přebytků do sítě? Ano jediné co započítávají je pokles výkonu křemíkových panelů na střše, což už je všeobecně známé faktum. 


10. Kdy nejvíc potřebujete výkon FTV?

Je to v létě nebo v zimě? Kolik času trávíte v domácnosti v létě a kolik v zimě? Kdy nejvíc svítíte, perete, vaříte, topíte? Je to tak, že v létě regulujete teplotu v zásobníku TUV na nižší teplotu? Je to tak že v létě netopíte? Vaříte hodně, nebo se stravujete po restauracích? 

Podobný graf určitě obdržíte taky a určitě z něho dokážete vyčíst ledacos. 11.  Není lepší investovat do něčeho jiného? 

Není lepší stejný objem financí investovat do lepšího zateplení obálky budovy, stínění? Není lepší stejný objem financí investovat do tepelného čerpadla? Není lepší si peníze schovat na luxusnější a perfektní spotřebiče? Není pračka jako pračka. Obecně si můžete vychutna daleko větší pohodu domova s krbem. Můžete investovat do inteligentní domácnosti, do efektivnějších svítidel. Můžete investovat do bezpečnějšího vozidla, které vás ochrání na cestách do zaměstnání. 

Můžete investovat do vzdělání, abyste byly snáze uplatnitelnější na trhu práce a při její ztrátě neměli problémy s hypotékou. Můžete si spočítat, že investice do nákupu jiného pozemku, kde byste chtěli také postavit dům má daleko vyšší zhodnocení. 


12. Elektroinstalace

Ne každá stavba počítá s hromosvodem a FTV na střeše je nádherný případ lapače pro všechny průsery. To že se naruší střešní krytina pro kotvení panelů je vedlejší. Nikomu nepřeju zatékání krytinou, nikomu nepřeju ani vyhoření, ale hasiči nemají nikdy radost, když mají hasit dům s FTV na střeše. Instalaci FTV je nutné řešit i hromosvod dle ČSN EN 62 305. 


13. Budoucnost

Očekává se příchod nových bateriových systémů, očekává se příchod nových technologií panelů s vyšší účinností. Očekává se příchod lepších podmínek od rozvodných společností v kontextu s odběry přebytků. 

Klesá cena ropy tak, že se zpracovatelům nevyplácí zpracovávat a recyklovat plastový odpad. Lesy nám kosí sucho a léčitel našeho svědomí kůrovec. Cena dřeva je záporná a tak za nějaký rok bude například výhodné se zamnyslet nad peletkovými kotli na biomasu. 

Lidi v současnosti dle posledních správ škudlí nebývalé množství úspor na účtech z obav před budoucností. Krachují firmy, roste nezaměstnanost a je nutné se vůbec zamyslet nad svojí budoucností a budoucností rodiny, než věcí, která je zbytná. 

Investice do FTV by mohla být součástí investičního portfolia, ale nikoli významnou položkou. Není investicí likvidní jako například pozemek, dům, zlato, ....použitou FTV si od vás nikdo nekoupí. 


Závěr

Při výpočtu návratnosti investice jsem se snažil započítat klientovi daleko více parametrů a jedním z nich je i typ stavby, orientace vůči světovým stranám a věk klienta. Je rozdíl jestli se řeší klient v produktivním věku, nebo klient krátce před důchodem. Je rozdíl jestli se jedná o dřevostavbu nebo zděný dům. Je rozdíl jestli je nárok na doaci nebo není. Je nutné zavnímat životní cyklus rodiny v domácnosti. 

Nejsem nepřítel FTV, ale tvrdím jen, že je nutné se seznámit se všemi aspekty a riziky a k instalaci přistupovat jako investor. V dnešní nejisté době, kdy čelíme jedné krizi za druhou je FTV na střeše jednou z nejriskantnějších investicí. 

Nenechte se ale odradit od realizace, jen se prostě podrobně zaměřte na všechny otázky a přistupujte k tématu ryze individuálně. 

Pokud vás však článek přesvědčil, že si peníze raději použijete na něco jiného, můžete mi poděkovat a poslat za mě finanční odměnu na Linku bezpečí. 


Sláva a čest všem, co dočetli až sem.